34° Açık
 • EURO
 • DOLAR

18. Uluslararası Gezici FİLMMOR Kadın Filmleri Festivali Online Başlıyor

Didim Haberleri - Haziran 11, 2020 18:36 A A

18. Uluslararası Gezici FİLMMOR Kadın Filmleri Festivali Online Başlıyor

12 Haziran 2020 günü başlayıp 22 Haziran 2020 günü bitecek olan festivalde 38 film gösterilecek, söyleşiler ve atölye çalışmaları da olacak.7

12 Haziran 2020 günü açılışı yapılacak olan festivalin ikinci gününde” Evde Kendi Filmini  Yap” konulu atölye çalışması ile başlayacak olan festivalde hergün çeşitli filmler gösterilecekve  ingilizceolan filmler altyazılı olarak izlenebilecek.

Kayıt olunup izlenmesi gereken festival için https://www.filmmoronline.org/ sitesinden kayıt olunup rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Festival komitesinden yapılan açıklamada ; ” Bütün filmler festival web sitesinde online -Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir. İzlemek için festival web sitesinden kayıt yaptırmak gereklidir.

Enerji ya da internet kesintileri benzeri teknik nedenlerle olabilecek kesintiler, seans saatleri içinde giderilirse program kaldığı yerden devam eder ama uzun sürmesi durumunda, festival, arıza giderildiği saatteki programa göre devam eder.

Festival panel, forum ve söyleşileri canlı olarak festival sosyal medya kanallarından ve web sitesinden izlenebilir. Tüm söyleşilerde-teknik bir arıza olmadıkça-Türkçe altyazı ya da simultane yapılacaktır. Festival canlı yayınları izleyici katılımına açık; cinsiyetçi, ayrımcı söylemleri filtreleyen moderasyona tabi olacaktır.

Katılımda kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanır.Festival programında değişiklik yapılabilir, değişiklikler festival web sayfası ve sosyal medya kanallarından duyurulur.Festivalin tüm gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir.

Festival ekibi 18.yapılacak etkinliğin geçmişiyle ilgli olarak şu bilgileri paylaştı; ” Mart 2020’de bambaşka bir merhaba demiştik, henüz gelecek bir pandemiden habersizdik… Festival başlamadan dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ve uzun süren karantina günlerimiz derken, ertelediğimiz festivalde bu yıl online buluşuyoruz.

Ama umuyoruz ki her yıl, daima buluşmak üzere yola çıkacağız…Merhaba!18 yıl önce bir grup kadının çıkınından, yastık altından çıkanlarla işbu temaşanın donu gömleği dikildi; donansın, gönensin diye. Kâh zorlandık kâh hızlandık. Az gittik uz gittik, hep birlikte, durmaksızın yola revan olduk.

2003’ten beri 26 şehirde, 859 film, binlerce kadın, onlarca atölye, söyleşi sergi, panel ile her yıl festival eyledik. Neresinden baksanız, hem donandık, hem gönendik.Şimdi 18 olduk!18. yaşımızı Mor Kamera Dayanışma Ödülü’nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek kutlamaktan gönençliyiz.

Sözümüz endüstri ve meclislerden içeri; mutfakta ya da sette, kadınlardan hep gönüllü, zahmetkeş, kanaatkâr olma beklentiniz sizin sorununuz. Eşit hak, alan, ücret, telif de lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı.Bu yıl… aslında bu topraklarda her yıl, zor zamanlardan geçiyoruz. Sinema ve medyada da kadınların hak arayışları ve eşitlik mücadeleleri dört koldan engellenmeye çalışılıyor, dahası kazanılmış hakların çiğnendiğine, yok sayıldığına tanıklık ediyoruz.

Eşitlik hâlâ çok uzak olsa da kadınlar giderek daha çok sinema yapıyor. Film endüstrisinin her alanında eşitliği mümkün kılacak taşları döşeyerek üretiyor, güçleniyor. Ve kendi hikâyelerini kendi dilleriyle anlatma çabasındaki sinemacı kadınlar, yapıtlarının odağına “hak” kavramını giderek daha çok koyuyor.

Bunca Haksızlık karşısında, hakları dillendiren, hak ihlâllerine karşı çıkan Filmmor’da, aslında her yıl ama bu yıl adıyla sanıyla Hak Odaklı Sinema var.Feminist Bellek bölümünde, en başa dönüyor; sinemada ilk kez öykü anlatan yapımcı-yönetmen Alice Guy-Blaché’yi selamlıyoruz.

Alice Guy-Blaché’nin 1906’da yaptığı Feminizmin Sonuçları; diğer adıyla In the Year 2000 filmindeki, kadınların egemen olduğu, erkeklerin isyan etmek durumunda kaldığı dünya kehânetinden çok uzağız.

Kehânet bu ya, tabii ki egemenliğin her hâli fena. Kadınlar 124 yıldır, erkek egemen film endüstrisinin kaskatı kapı duvarlarına rağmen sinemada hikâyelerini anlatıyor.

Bu yıl, Filmmor’a, perdeden 38 elma düşüyor. Size de 12 Haziran’dan 22 Haziran’a kadar kerevetine çıkmak kalıyor.

Kadınların Sineması, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler gibi kadim bölümlerimizin yanı sıra, haksızlığı kadraj dışında bırakan filmler, bu yıl ismiyle müsemma Hak Odaklı Sinema bölümünde.Bittabi filmleri var eden kadınlarla söyleşilerde buluşuyor, konferans, atölye ve panellerle toplumsal cinsiyet/cendır çerçevesinden sinemaya bakıyoruz.

Kadınların film endüstrisinin farklı alanlarındaki varlığını görünür kılmak ve tartışmak için üç yıl önce başladığımız paneller dizisinde bu yıl söz Kameralı Kadınlar’da… Yerelde Kültür Sanat Üreten Kadınlar forumunda, festival ortaklarımız Adana, Antalya, Bodrum, Diyarbakır, Mersin ve Yalova’dan kadınlarla yereldeki kültür sana üretimini konuşacağız.

Hak Odaklı Sinema panelinde, fikri, filmi ile sinemaya hakkıyla bakan kadınlarla; Feminist Kadraj’da ise filmlerinin ardından Claire Pijman ile söyleşeceğiz. Feminist Belleği, Film-i Takibi, toplu gösterimi, atölyeleriyle… yine en afillisinden bir festival sizlerle.Yolumuz uzun, direncimiz yüksek, düşlerimiz var. Bu sayfanın ardında kadınlar var; filmleri, sözleri, öyküleri var; onsekizindeki Filmmor Kadın Filmleri Festivali var.

 

 

 

Bu haber 200 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 18:36 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

15 Ağustos 2020 CUMARTESİ
34°
 • PAZ 36.8°
 • PTS 36.9°
 • SAL 37.8°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 09
  DİDİMLİ KADININ KARANTİNA GÜNLERİ
  DİDİM GERÇEK GAZETESİ’NİN HABER/RÖPORTAJ Ertan YURDERİ          & Candan ….     4 günlük karantina günlerini İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsündeki yurtta kalarak yaşayan Didimli Candan arkadaşımızla yaptığım telefon görüşmesinden bazı önemli noktaları sizlere aktarmak istiyorum… ” … Almanya’dan Didim’e dönmek üzere THY uçağına binmiştim. Uçakta 60 kişi vardı, bizleri mümkün olduğunca […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]