18° Açık
 • EURO
 • DOLAR

AYDIN İLİ KIYAMET SINIRINA GELDİ DAYANDI

Didim Haberleri - Mayıs 2, 2020 20:28 A A

AYDIN İLİ KIYAMET SINIRINA GELDİ DAYANDI

Yılmazköy’de 1 Mayıs 2020 tarihinde saat 11:30 civarlarında Ken Kipaş jeotermal şirketine ait jeotermal sahasında jeotermal kuyuda patlama meydana gelmesiyle ilgili olarak Aydın’da çevre mücadelesi veren ve özellikle JES’lerin doğada ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini gün ışığına çıkarak “Aydın Çevre Mücadelesi” gurubu (AYÇEM)” Kimsenin timsah göz yaşı dökmesine gerek yok artık. Jeotermallerin Aydın’da meydana getirdiği ekolojik yıkımı görmek için iki göze, bir buruna, iki kulağa, bir beyne ihtiyaç yok artık. Tek gerekli olan temiz bir vicdan ve ahlak. Ne yazık ki Yılmazköy’de meydana gelen jeotermal kuyu patlaması Aydın halkının büyük çoğunluğunun bu duygularının jeotermal gaz ve akışkanları tarafından kirletildiğini göstermektedir. açıklaması yaptı.

AYÇEM’in yaptığı açıklamada hem bu güne kadar JES’lerin  çevresel etkileri, hem de  insan sağlığına ve toplum sağlığına verdiği zararlar ve JES’lerin hukuki  durumu anlatıldı.

AYÇEM açıklamasında ; ” AYDIN İLİ KIYAMET SINIRINA GELDİ DAYANDI başlıyla bir bildiri yayınladı.

Bildiri şöyle;”Aydın Efeler’e bağlı Yılmazköy’de 1 mayıs 2020 tarihinde saat 11:30 civarlarında Ken Kipaş jeotermal şirketine ait jeotermal sahasında jeotermal kuyuda patlama meydana geldi. Bu jeotermal santral Yılmazköy mahalle sınırları içinde zeytin bahçeleri içinde, yerleşim yerlerine çok yakın mesafede bulunmaktadır. Bu kuyudan saatlerdir 160 derece üstünde tonlarca sıcak akışkan akmakta. Ayrıca akışkan ile birlikte binlerce kilo yoğuşmayan gaz havaya salınmaktadır. Akışkan ve yoğuşmayan gazlar içinde pek çok ağır metal ve radyoaktif madde bulunmaktadır. Akışkanlar geniş bir sahayı etkilemekte. Etkilediği alandaki tüm canlıların hayati tehlikesi söz konusudur. Bitki örtüsü hem akışkan, hem gazlara bağlı olarak zarar görüyor. Bu etkinin boyutları zaman içinde giderek artacak, zaman içinde daha görünür olacaktır. Akışkanlar derelerle B.Menderes Nehrine akıyor. Dere ve B.Menderes nehri içindeki binlerce balık ölümle karşı karşıya. Toplu balık ölümleri başladı. Patlayan jeotermal kuyunun kontrol edilmesi çok zor. Bu patlamanın kontrol altına alınması günler sürecektir. Bu zaman diliminde bölgede çok ciddi ekolojik yıkım olacaktır. Aydın şu an adeta jeotermal kuyudan çıkan zehirli ve radyoaktif gaz bombardımanı altında. Halkın bu kuyu kapatılana kadar kesinlikle dışarı çıkmaması, kapı pencerelerini açmaması gerekir. Bu kuyunun Aydın’da yıkıcılığı ve öldürücülüğü Korona pandemisinden binlerce kat be kat fazladır.
Ne yazık ki bu çevre felaketi yıkımının etkisi yıllarca bu bölgede sürecektir.
Şimdi burada söylenecek çok söz var;
1) Bu jeotermal santrallerin İşyeri Açma Ve yapı Kullanım Belgesi yok. Yani kaçak. Bu kaçak jeotermallere nasıl izin verilir, çalışmalarına göz yumulur, akıl alır gibi değil. Bu saha Efeler Belediyesi sorumluluğunda. İşyeri Açma ve Yapı Kullanım Ruhsatını Efeler Belediyesi veriyor. Normalde eğer bu jeotermal santrallerin bu ruhsatları yoksa Efeler Belediyesi bu jeotermalleri kapatması gerekiyor. Ne yazık ki Efeler Belediyesini Germencik Çevre Derneği ve Aydın Barosu göreve davet etmesine rağmen Belediye görevini yapmadı. Bilahare Germencik Çevre Derneği ve Aydın Barosu, Belediye hakkında suç duyurusunda bulundu. O nedenle Efeler Belediyesi bu kazadan ve kaza sonuçlarından jeotermal şirketler gibi birinci derece sorumludur.
2) Aydın’da jeotermal santrallerin ruhsatlarını valilik veriyor. Ayrıca jeotermal santrallerin açılmadan önce yerine getirmesi gereken ÇED uygulamasında da son kararı valilik veriyor. Valilik Yılmazköy ve Aydın’daki hiç bir jeotermal santral için ÇED gereklidir demedi. Yerleşim yerleri içinde, zeytinlik alanında, Üniversite Hastanesi yakınında, Aydın il merkezi sınırlarında jeotermal santrale izin verilmeyeceğini ilkokula giden bir çocuk bile bilmesine rağmen, mevcut kanunlara göre buraya jeotermal santral kurulması mümkün değilken, Aydın Valiliği nasıl olurda ÇED gerekli değil diyebiliyor, akıl alır gibi değil. Diğer bir konu da Yılmazköy’de patlamanın olduğu arazide kurulu olan jeotermal santral ve kuyulara karşı arazi sahibi şahıs iki defa dava açmasına, davaları kazanmasına rağmen valilik mahkeme kararlarını yerine getirmiyor. Yapılan suç duyurularını görmezden gelip, yasaları uygulamıyor. O nedenle Aydın Valiliği’de burada meydana gelen zarardan birinci derece sorumludur.
3)Aydın ili İmar Planının yapımından Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Bu yetkiye göre Aydın’da nerede tarım, yerleşim yeri, sanayi, okul, jeotermal santral vs. yapılabileceğine Büyükşehir Belediyesi belirliyor, karar veriyor. Aydın il merkezi sınırlarında olan Yılmazköy’de jeotermal santral yapımına Büyükşehir Belediyesi nasıl izin verir, kaçak kurulan ve çalışan bu jeotermal santrallere nasıl itiraz etmez ve kapattırmaz, akıl alır gibi değil. Bu nedenle Yılmazköy’de meydana gelen jeotermal kuyu patlamasından Büyükşehir Belediyesi’de birinci derece sorumludur.
4)Aydın’da jeotermallerin meydana getirdiği ekolojik tahribata karşı birkaç çevre derneği, sivil toplum kuruluşu ve oda dışında maalesef kimse yeterince ses çıkarmıyor, yapılan mücadeleye destek vermiyor. O nedenle Aydın halkının büyük çoğunluğu da Yılmazköy’de meydana gelen jeotermal kuyu patlaması ve sonuçlarından sorumludur.
Kimsenin timsah göz yaşı dökmesine gerek yok artık. Jeotermallerin Aydın’da meydana getirdiği ekolojik yıkımı görmek için iki göze, bir buruna, iki kulağa, bir beyne ihtiyaç yok artık. Tek gerekli olan temiz bir vicdan ve ahlak. Ne yazık ki Yılmazköy’de meydana gelen jeotermal kuyu patlaması Aydın halkının büyük çoğunluğunun bu duygularının jeotermal gaz ve akışkanları tarafından kirletildiğini göstermektedir.
Aydın halkı Korona Pandemisi nedeni ile yoğun bir korku ve endişe yaşamaktadır. Endişenin sebebi ölüm korkusu. Pandemi yayılmasın diye uygulanan yasaklar nedeniyle evlerinde kapalı vaziyette zaman geçirmekte. Aydın’da jeotermallerin zararları Korona pandemisinden kat be kat fazladır. Gözle görülmeyen virüsün sebep olduğu etkilere inanan ve doğru bir şekilde uygulanan tedbirleri yerine getiren Aydın halkı, gözle görünen ve Korona virüsünden daha öldürücü olan ve etkisi yıllarca sürecek jeotermal santrallerin zararlarını görmek, karşı çıkmak, birlik ve dayanışma içinde mücadele etmek için daha neyi beklemektedir. Aydın halkı kendisine dayatılan ölümlerden ölüm seçmek durumunda. Ya Korona pandemisinin sebep olduğu ölüm yada jeotermal santrallerin sebep olduğu ölümler.
Aydın yıllardır bilimi-bilimsel çalışmaları-kanunları görmezlikten gelinen uygulamalarla, atılan yalanlarla, şirketlerle yapılan ortaklıklarla, rant uğruna yok edilmektedir. Bu süreci belirleyecek olan tek kesim var, oda halk. Haydi Aydın halkı göreve.

 

Bu haber 1545 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 20:28 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

19 Eylül 2020 CUMARTESİ
18°
 • PAZ 32.5°
 • PTS 31.9°
 • SAL 32.4°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]