28° Açık
 • EURO
 • DOLAR

BİZİM SINIF “DÖRT FE”

Didim Haberleri - Ağustos 17, 2020 09:26 A A

BİZİM SINIF “DÖRT FE”

Emekliliğimde Didim’e gelişimin dördüncü yılı bitti, şu sıralarda beşinci yılımdayım.

Didim’deki ikinci yılımda, “Öğretmenlik mesleği damarlarıma işlemiş, bir ilkokula adım atmalıyım,” diye düşünürken MEB Valiler İlkokulu’ndan Emel ve Nevin öğretmenler ile tanışmak kısmet oldu. O yıl bu iki değerli öğretmenin sınıflarında çalışmalar yaptık, ürünler ortaya koyduk, bunları sergiledik.

İzleyen yılda bir çocuk müzikali yazıp sahnelemek aklıma geldi. Meslek yıllarım içinde çok sayıda çocuk şarkısı yazıp bestelemişim, bilimsel makaleler, hikâyeler yazıp yayınlamışım ama bir çocuk müzikali yazmak hiç aklıma gelmemiş.

O yıl Emel öğretmen 1/A ve Nevin öğretmen 2/F sınıflarında idi. Onlara bu konuda bir şey söylemeden yeni şarkılar güfteleyip, besteleyip sınıflarına öğretmeye başladım. Bunların hepsi çeşitli hayvanları anlatan şarkılar idi. Bir yandan da akşamları oturup kafamda oluşturduğum librettoyu (Libretto: Müzikli bir sahne eserinin öyküsü, metni.) yazdım. Birkaç ay sonra müzikal şekillenmeye başlayınca Nevin ve Emel öğretmenlere konuyu açtım.

“Bir çocuk müzikali hazırlıyoruz. İstediğim gibi olursa buradaki sahnelememizin ardından Ankara’da sahneleyeceğiz.”

İkisi de çok heyecanlandılar ama söylediklerim onlara pek inandırıcı gelmedi.

“Olur hocam, yapmaya çalışırız. Ama Ankara işi zor, burada yapalım yeter.”

“Kaygılanmayın, Ankara’da da yaparız,” dedim.

Ders yılı sonuna doğru çocuk müzikalimiz hazırdı.

Librettoma katkılarından dolayı mimar dostum Uğur Unan’a teşekkür etmeliyim. Müzikaldeki çok etkileyici, heyecan verici “Baykuşlar Sahnesi”ni o yazmıştı çünkü. Aynı şekilde Nevin Ükil öğretmen de “Ayakları Kesilerek Katledilen Köpecik Kara İnci” sahnesini yazmıştı. Yani müzikal bütünüyle kolektif bir çalışmanın ürünüydü aslında.

Müzikalimizde çeşitli hayvanlar on iki şarkı ile kendilerini anlatıyor ve hem şarkılarda hem librettoda doğa, orman, ağaç, hayvan sevgisi anlatılıyordu.

Kral aslan, maymunlar, sokak köpekleri, yarasalar, yılanlar, kaplumbağalar, baykuşlar, leylekler, keçiler, katırlar korolu-sololu şarkılarıyla kendilerini anlatıp dans ediyorlardı.

Öğretmenler, Nevin Ükil bir peri kıyafetiyle, Emel Özandaç El ise Pamuk Prenses kıyafetiyle müzikalde anlatıcılar olarak rol almışlar, sınıflarındaki çocukları ise şarkı söyleyip dans eden hayvanlar rolünü üstlenmişlerdi.

Dekorumuz, ormanı temsilen kocaman bir palmiye ağacı idi. Bu ağacın gövdesini öğrenci velilerimizden iyi bir marangoz ustaya yaptırıp yapraklarını gerçek palmiye yapraklarından kesip bağlamıştık. Ve muhteşem kostümlerimizi Nevin öğretmen aylarca uğraşıp İstanbul’da yaptırıp getirtmişti. Birkaç hafta kadar sonra Ankara temsillerimize bu palmiyemizi ve kostümlerimizi de götürdük.

İlk temsilimizi 21 Mayıs 2018 günü saat 19.00’da, Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık konferans salonunda gerçekleştirdik, salon çok kalabalıktı ve müzikalimiz çok beğenildi.

Okullar kapandıktan birkaç hafta kadar sonra aynı kadro ile soluğu Ankara’da aldık ve 10 Haziran 2018 günü önce Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Devlet Konser Salonu’nda ve o günün akşamında akşamında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Salonu’nda eseri sahneledik.

Küçük bir not: Anımsatmak isterim, sahnede olanlar profesyonel büyükler değil, ilkokul birinci ikinci sınıflar ve öğretmenleri; altı-yedi-sekiz yaş grubu minikler.

Ertesi gün Anıtkabir ziyareti, Ankara turu ve Polifonik Korolar Şenliğinden kazanılmış bir ödül ile Didim’e dönüş…

Miniklerimiz yorgunluktan perişandılar ama Ankara’da sahneleri ve gönülleri fethetmişlerdi, otobüste yol boyunca annelerinin kucaklarında mutlu mutlu, mışıl mışıl uyudular.

“Mutlu Hayvanlar Ülkesi” adlı çocuk müzikalimiz daha sonraları sanat kurulunun 17 Aralık 2018 günlü, oy birliği kararı ile TC Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Repertuarına alındı.

İzleyen ders yılı, yani geçen sene müzikalimizi bizim sınıf, Hülya Baki öğretmenin sınıfı ile birlikte sahnelediler. Bu kez Pamuk Prenses rolünü Hülya öğretmen üstlendi, öğretmenler öğrencileriyle birlikte sahnede idiler ve yine çok başarılılardı.

Bunları neden anlatmak gereği duydum?

Şunun için:

İlkokul eğitiminde mekân değil, öğretmen önemlidir. Kolejlere avuçlar dolusu para verirsiniz ama belki eğitsel beklentinizi tam olarak karşılayamayabilirsiniz.

Bilin ki devlet okullarımızda muhteşem öğretmenler var; Nevin öğretmen gibi, Hülya öğretmen gibi, Emel öğretmen gibi.

***

Yine geçtiğimiz yıllarda Didim İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, ilçe genelinde ilkokullar arası bir masal anlatma yarışması açtı. Nevin öğretmenin sınıfında çok yetenekli çocuklar var. Bunlardan birisini, Asya Ataç’ı seçip Bremen Mızıkacıları masalını hazırlayıp Valiler İlkokulu adına bu yarışmaya katıldık. Asya’nın yarışmadaki performansı, kolejleri ve katılan tüm okulları sollayıp açık farkla ilçe birinciliğini kazandı.

Sonraki yıl İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü aynı yarışmanın ikincisini açtı.

“Sınıfta çok yetenekli başka çocuklarımız da var ama Asya’nın geçen yıldan tecrübesi var, bu yıl da Asya ile katılalım,” deyip bu kez Fareli Köyün Kavalcısı masalını hazırlayıp yine kolejleri ve tüm diğer okulları açık ara sollayarak ilçe birincisi olduk.

Geçtiğimiz ders yılında “Bu kez Asya olmasın, başka bir öğrencimizi hazırlayalım,” deyip yarışmaya bizim sınıftaki öğrencilerden Nil Bülbül’ü bir Keloğlan masalı ile hazırlamaya başlamıştık ki pandemi süreci ile her şey iptal oldu. Çocuklar karne bile alamadan evlerine kapanıp mezun oldular. Muhtemelen Nil de Keloğlan masalı ile ilçe birincisi olacaktı.

Tüm bunların dışında Nevin öğretmenin 4/F sınıfı, tüm derslerinde de çok başarılıydılar. Ayrıca eksiksiz hepsi gitar çalıp şarkı söyleyebiliyorlardı. Onlara apaydınlık, parlak bir gelecek dilerim.

Dikkat ederseniz sık sık “bizim sınıf” ibaresini kullandım. Çünkü onlar, ikinci sınıftan itibaren katkılarımla harika bir müzik eğitimi de aldılar.

Nevin öğretmen bu işe iyice sardırdı, Masal Müzik Merkezi’nde öğrencim oldu; sınıfına bir elektro piyano koydu, bizim sınıf “dört fe”, teneffüslerde okul bahçesine inmek yerine sınıfta piyano çalma kuyruğu oluşturmaya başladı.

Nevin Ükil öğretmenin gitar çalan, piyano çalan,  şarkı söyleyen, sahnede büyük bir özgüvenle dans edip müzikal sahneleyen, yarışmalarda büyük başarılar kazanan öğrencilerini ve LGS de yüksek puanlar alarak fen liselerine girmeyi başaran tüm öğrencilerini tebrik ediyorum ve kendisine meslek yaşamında başarılar diliyorum.

Bu ders yılında mini minicikler “bizim birinci sınıf” olacak. Onları merak ve heyecanla bekliyoruz.

Yolunuz açık ve aydınlık olsun “BİZİM SINIF, DÖRT FE”.

 

 

 

 

 

Bu haber 416 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 09:26 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

22 Eylül 2020 SALI
28°
 • ÇAR 32.4°
 • PER 32.8°
 • CUM 31.2°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]