12° Açık
 • EURO
 • DOLAR

BLOK FÜLÜT DÜŞMANI

Didim Haberleri - Temmuz 13, 2020 17:08 A A

BLOK FÜLÜT DÜŞMANI

(Aslında bu yazımı on yıl kadar önce yazmış, Deli La Bu Örtmen adlı kitabımın en sonuna eklemiştim. Hiç konuşulmadı, üzerinde durulmadı. Bu konuda müzik eğitimi camiamızın az da olsa bir sohbet etmesini umarım ve beklerim.)

Halkevleri, 1932’de Atatürk’ün yönlendirmesiyle kurulup 1951’de kapatılan, daha sonra 1963’te yeniden açılan ve ülkemiz genelinde örgütlenip yaygınlaşan kuruluşlardı.

“Klasik okul yetiştirmesi dışında, halka, devamlı ve Türkiye’nin ilerleyiş yollarına uygun bir halk eğitimi vermeyi önemli görürüz. Bu hizmet için çalışan Halkevlerini devlet, imkân elverdiği kadar koruyacaktır.[1]

Halkevleri, etkin olarak varlık gösterdiği 1932-1953 yılları arasında birçok dalda önemli çalışmalar yaparak halkın kültürel yaşamına büyük katkılar sağlamıştı. Halkın ücretsiz olarak yararlandığı bu kuruluşların en önemli özelliklerinden biri, yaygın “halk okulu” hizmeti görmeleriydi. Bu temelde Halkevleri; dil-edebiyat, güzel sanatlar, tiyatro, spor, sosyal yardım, halk dershaneleri ve kurslar, kütüphane ve yayın, köycülük, tarih ve müze olmak üzere çeşitli kollara ayrılmıştı.

Yetmişli yıllara kadar, gerek Halkevleri, gerekse önce Köy Enstitüleri ve sonra devamı niteliğindeki Öğretmen Okulları kanalıyla mandolin ve kemana dayalı müzik eğitimi ülkemiz genelinde yadsınamayacak boyutta yaygınlaşmıştı. Çeşitli kentlerimizde Halkevleri bünyesinde çalışmalar yapan amatör oda orkestraları vardı. Yani Venezuela’nın ünlü “El Sistema”sı, 1975 yılında yeni yeni oluşturulurken, buna benzer bir yapılanma 1932’de Mustafa Kemal öncülüğünde bizde oluşturulmuştu.

Süreç içinde biz önce Köy Enstitülerini sonra Halkevlerini kapattık. Yetmişli yıllardan itibaren ise mandolin ve kemanı yavaş yavaş örgün ve yaygın müzik eğitimimizden kaldırmaya başladık. Yerine, bilindiği gibi “blok flüt”.

Bunu yaptığımız yıllarda Venezuella’lıların tohumlarını attıkları “El Sistema”, son yıllarda meyvelerini yeni yeni vermeye başladı. Yoksul aile ve sokak çocuklarından bu sisteme alınarak yetiştirilen bireylerden oluşan ve dünyanın dört bir yanında konserden konsere koşarak ayaklarda alkışlanan dev bir orkestraları var. Dünyanın alkışladığı ünlü ve karizmatik şef Gustav Dudamel de bu sistemden yetişmedir. Yani Dudamel, “El Sistema”nın elinden tuttuğu bir yoksul aile çocuğudur.

Ve bugün Venezuela’da bu sisteme kayıtlı, sokak çocuklarından, yoksul aile çocuklarından beş yüz bin dolayında müzik öğrencisinin olduğu söyleniyor.

***

Müzik öğretmeni olarak Afyon’a atandığımda plastik flütler yeni yeni gelmeye başlamıştı. Mandolinden blok flüte geçiş sürecini mesleğin içinden yaşadım ve bu sürece çiçeği burnunda, toy bir müzik öğretmeni olarak bizzat katkılarım oldu maalesef.

İlk yılımda sadece mandolin, ikinci yılımda çocukların yarısına mandolin, yarısına blok flüt ve üçüncü yılımda hepsine birden blok flüt.

Fülütlerin önce çok kalitesiz yerlileri üretildi. Eee, pazar çok büyük ve iştah kabartıcı. Bu büyük pazara Yamaha da daldı ve sanırım Yamaha bizim için üretti kaliteli(!) plastikleri.

O gün bugün yerli-yabancı markalar yüz binlerce plastik flüt sattılar ülkemde, otuz yıldır çocuklarımızın ağzını flütlerle kapattık. Şarkı söyleyemez, solfej okuyamaz ettik onları. Evet, aynen böyle oldu. Ağzımız blok flüte üflemekle meşgulken şarkıyı, solfeji neremizle söyleyeceğiz allahaşkına?

Otuz yıl demek, bir kuşak demek.

Bir arada şarkı söyleyemeyen bir kuşak demek, bir arada şarkı söyleyemeyen bir toplum demek.

Bunları söylüyorum diye yıllardır müzik eğitimi camiamızda adım “blok flüt düşmanı”na çıktı.  Oysa değil… Bir müzisyen, yaşamını müzik eğitimine adamış bir müzik eğitimcisi, nasıl olur da herhangi bir çalgıya düşman olur? Aksine çok sevdiğim bir çalgıdır blok flüt. Oturup ciddi ciddi çalışmışlığım, konserlerde sonatlar çalmışlığım var.  Vivaldi keman sonatlarından uygun olan bir ikisini de uyarlayıp piyano eşliğinde blok flütle çalmıştım bir zamanlar. Vittorio Monti’nin Çardaş’ıyla da uğraştım ama o olmadı; teknik yetmedi, ben de oturdum mandolinle çalıştım bu sevdiğim eseri.

Blok flütü halen zevkle çalarım. gibi büyük ustalıkla çalanları da keyifle dinlerim.

Karşı çıktığım, “müzik dersi eşittir blok flüt dersi yaklaşımı”dır. Bir de müzik eğitimimizde, o güzelim mandolinin pabucunu dama attırıp başköşeye kurulmuşluğundan dolayı kızgınım biraz, o kadar.

O mandolin ki çalarsın, çalarken de ister şarkı, ister türkü söyler, ister solfejini okursun. O mandolin ki çeşitli çalgılar için muhteşem bir geçiş çalgısıdır.

“(…)Mandolini öğretmek gibi, mandolini öğrenmek de kolaydır. Bunun sonucunda öğretmeni de çok, öğrencisi de çok olacaktır. Perdeleri, metodu, her şeyi standarttır. Çalgıya kolayca ısınan mini mini mandolinci pek seviliyor. Yeteneği çabuk gelişiyor. Topluca oynar gibi birleşip çalıveriyorlar. Bir çeşit konser oyunu hazırlanabiliyor: Yarışmalar, gösteriler, ana – baba umutlanması, müzikli ev toplantıları mümkün oluyor. Kısaca mandolin bir ‘etap aleti’, bir çocuk çalgısıdır. Bir iki yıl mandolinle uğraşan yavru, erkenden çalgı nosyonu ediniyor; parmak refleksleri gelişiyor, el kasları  yumuşakken bir ölçüde uysallaşıyor ve notayı ilk solfej dersinde olduğundan daha ayrıntılı biçimde söküyor.  Hatta iki sesli müziğe ısınıyor. Ama hepsinden önemlisi, çaldığı şarkıları en geçerli diapozomda olarak, dilerse ses ve sözleriyle de süsleyebiliyor. Küçük mandolinci pek kısa bir süre sonunda artık ‘doyum almayan’ bir müzik beğenisine ulaşmış bulunur. Mandolinden bıkarak keman ya da piyano gibi klasik bir çalgıya geçmek gereğini şiddetle duyar. “İyi” müzik onu çekmeye başlar. Müziği sevdiren ve çocuğu doğru seslerle işe başlatan bir çalgı olarak mandolin, küçük müzikçinin en güzel arkadaşı olur. Bugün için biricik kolay ve ucuz ‘çocuk çalgısı’ mandolindir (…)[2]

 

[1] 1935 C.H.P. Parti Programından.

[2]Mahmut Ragıp GAZİMİHAL, Müzik Görüşleri, Sayı 42, Sayfa 4, Mart 1951, Kaynak: Ahmet SAY, Müzik Öğretimi, Müzik Ansiklopedisi Yayınları, Şubat 2001, Sayfa 78.

Bu haber 745 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 17:08 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

28 Ekim 2020 ÇARŞAMBA
12°
 • PER 21.6°
 • CUM 21.7°
 • CTS 21.9°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]