17° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Didim Derneğinden Suç Duyurusu

Gündem - Mayıs 6, 2020 15:26 A A

Didim Derneğinden Suç Duyurusu

Didim Altınkum Vakıflar Arazisi üzerindeki binaların  yıkılması ve bu binaların yıkım esnasında hayati tehlike oluşturacak olan asbestli malzemenin varlığının düşünülmeden ve gerekli tedbirlerin alınmadan yıkıma başlatılması üzerine Didim Derneği yıkımın durdurulmasını istemiş, asbestli  binaların yıkım kurallarına uygun olarak yıkılması gerektiğini belirtmiş ve durdurulmasının istemişlerdi.

Ancak geçtiğimiz gün bazı önemler alınarak yıkım yapılmış olmasına rağmen binanın başka bölümlerinde de asbest olabileceği konuyla ilgili detaylı bir çalışma yapılmadan yalnızca öatı izalasyonun kaldırıldığını, ancak başka yerlerde vcarlığı konusunda detaylı bir çalışma yapılmadığı gerekçesiyle yıkımı yaptıran kurum ve konuyla ilişkili kişiler  hakkında işçi sağlığı ve halk sağlığını tehlikeye attıkları gerekçesiyle 4 Mayıs 2020 günü Didim Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundukları öğrenildi.

Didim Derneği Başkanı Mehmet Soysalan ve Şehir Plancısı Filiz Hekimoğlu’nun da katıldığı  video konferansta ayrıntıları basınla paylaşan  dernek yöneticileri, vakıflar arazisi olarak bilinen yerle ilgili olara imar durumuna uygunluğu ve yapılan değişikliklerde kamu yararı olmadığı gerekçesiyle bir davalarının bulunduğunu, korona süreci ile birlikte bu davanın da akıbetinin ne olacağının bilinmediğini belirttiler.

Didim Derneği yöneticisi ve Şehir Plancısı Filiz Hekimoğlu,” bu nitelikte  binaların yıkılması ile ilgl bir çok örnek bulunduğu başta tersaneler olmak üzere  geçmiş yıllarda asbestli inşaat malzemesi  kullanılan binaların belli bir  yönetmelik çerçevesinde yıkılması gerekliliğine” vurgu yaptı ve  “Didim Derneği olarak malum arazi üzerindeki binalarının yıkılmasının durdurulması isteğinin estetik kaygılarla değil tamamen insan sağlığı ile ilgili konu ve bu bölgenin onaylanmış  imar planına karşı olduklarını burada başlayacak herhangi bir imalatın kamu yararına olmasını istediklerini” belirtti.

Sokağa çıkma engeli olduğu dönemde  bu konuyla ilgili olarak yerel gazetecilerin duyarlılığına teşekkür eden Mehmet Soysalan,Didim içme suyu şebekesinin yapıldığı dönem “asbestli su ve kanalizasyon boruları kullanılıp kullanılmadığı” sorusuna da o günlerde İller Bankası’nın asbestin yalnızca solunursa problem olacağı  bilgisi dahilinde Didim’de kullanma suyunun sağlandığı su şebekesinin basınç gerektiren ilk dengeleme ünitesine ulaşılan  bölümünde kullanıldığını ancak bunun değiştirilmediğini  konuyla ilgili bir çok yere soru sorulmasına rağmen cevap alınamadığını da belirtti.

 

Video basın toplantısının ardında derneğin “Vakıflar Binasında Asbest Varsa, Toplum Ve Çevre Sağlığı Göz Ardı Mı Ediliyor?” endişeleriyle ilgili basın bildirisi de  basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Bildiride ; ” Asbest uzun yıllar  birçok sektörde yaygın biçimde kullanıldığı halde, ne yazık ki oluşturduğu sağlık sorunları ve tehlikesi 21.yüzyılın başlarında anlaşılmıştır. İnsan sağlığında başta akciğer zarı ve akciğer kanseri olmak üzere pek çok ölümcül sağlık sorunlarına doğrudan neden olmaktadır.  Üstelik araştırmalar göstermiştir ki sadece çalışma sırasında maddenin olumsuz etkisine maruz kalanlar değil,  çevrede  yaşayanların da asbest liflerini solunması ile birlikte ölümcül hastalıklara yakalanma riski yüksektir. İşte bu nedenle günümüzde artık asbestin üretilmesi, kullanımı birçok ülkede yasaklanmıştır.  Ülkemizde de asbestin üretilmesi ve kullanılması yasaklanmıştır. Asbestli binaların yıkım işlemlerinde, oluşacak tozların çevre sağlığını olumsuz etkilememesi  için özel, koruyucu  bir dizi, ciddi önlemler içeren yasa, yönetmelik ve tebliğler yürürlüktedir.

İşte, ilçemiz Altınkum Mevkii’nde bulunan ve kamuoyunda Vakıflar Arazisi diye bilinen alandaki binalar üzerinde işlem yapılırken, bu anlamda çok dikkatli olmak gerekir.  Aslında binaların asbest içerip içermediği bilgisi ne yazık ki, tabir yerindeyse “düne kadar “ bilinmiyordu. Ancak yapıldığı yıllar göz önüne alındığında, Didim Derneği olarak bu konuda bir çalışma başlatmayı uygun bulduk. Bu doğrultuda 20 Nisan 2020 tarihinde Didim Kaymakamlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, Aydın İş Kurumu İl Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile Didim Belediye Başkanlığı’nın aralarında bulunduğu 7 kuruma  “Vakıflar alanındaki binalarda asbestin olup olmadığının araştırılmasını; önemli sağlık ihmallerine neden olmamak adına ilgili araştırma sonuçlanınca kadar alanda hiç bir söküm, alım ve benzeri işlemlerin yapılmamasını; araştırma sonucunda söz konusu alandaki binalarda asbest var ise karşı önlem alınmasını ve yasalara göre işlem yapılmasını; aksi durumda toplum sağlığı korunması adına ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı” bilgisi ve uyarısı ile yazılı başvuruda bulunduk. Amacımız eğer şüphelerimize göre binalarda asbestli malzeme var ise bunun söküm-yıkım gibi işlemlerinde, toplum ve çevre sağlığını tehlikeye atmadan, yasaların ön gördüğü şekilde bir işlem yapılmasını sağlamaktı. Başvurumuza bugüne kadar, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden yazılı bir geri dönüş alınmıştır.

Ancak bu süreçte belirtmek gerekir ki başvurumuzun üzerinden henüz bir hafta geçmeden, basında çıkan bir haber ile biz de Didim kamuoyu gibi Vakıflar alanında yeni bir söküm-yıkım işleminin yapıldığı bilgisini öğrendik.  Bu söküm-yıkım işlemi ile bundan yaklaşık iki hafta kadar önce gerçekleşen ilk söküm-yıkım işlemi arasında ise önemli farklılıklar gözlemlendi. Bu fark, yıkımda görev alan işçilerin özel, korunaklı kıyafetler giymesidir. Yine basın haberine göre öğrendik ki Vakıflar Bölge Müdürlüğü, binanın asbestli olduğunu kabul etmiş ve bundan dolayı ikinci söküm-yıkım işlemde özel bir firma ile anlaşarak işçileri, gözlemlediğimiz kadarı ile Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre giydirerek işlem yapmıştır.

Ne yazık ki yaşanan tüm bu süreçler, ülkemizin en önemli kurumlarından olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün, kentin en önemli ve merkezi yerinde bulunan binanın söküm- yıkım işleminde “bilimsel esaslar dahilinde değil de tamamen el yordamı ile bir yıkım gerçekleştiriyor mu” endişesinde haklı olduğumuzu göstermiştir.

Asbest  Yönetmeliği’nin gerektirdiği önlemler alınmadan mevzuata aykırı bir biçimde  gerçekleştirilen bu işlemler,  toplum ve çevre sağlığını tehlikeye atması nedeniyle kabul edilemez.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, elbette arazisinde dilediği tasarruflarda  bulunma hakkına sahiptir. Ancak biz Didim halkının da  Anayasa’nın güvencesi altında, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı bulunmaktadır. Üstelik bu hak ve çevre sağlığını korumak ile çevre kirlenmesini önlemek Devletin güvencesi altındadır.

Bu sebeple 16 Nisan tarihli Basın Açıklamamızda ifade ettiğimiz üzere, 20 Nisan 2020 tarihinde ilgili kurumlara gönderdiğimiz dilekçemizde belirttiğimiz gibi asbestli bir binanın söküm-yıkım işleminde, toplum ve çevre sağlığını korumak adına mevzuatların ön gördüğü bir biçimde gerçekleşmeyen söküm-yıkım işlemi için, dün  05.05.2020 tarihinde ilgililer hakkında suç duyusunda bulunduk.

Bu vesileyle Didim halkını gelişmelerden haberdar eden siz basın emekçilerine tekrar teşekkür etmeyi bir borç biliriz. İlçemizde yaşanılanları Didim halkını haberdar eden çalışmalarınızın başarıyla devam etmesini dileriz. Biz de Didim Derneği olarak sizlerin aracılığıyla, konuyu önemi nedeniyle takip edeceğimizi ve sağlıklı bir çevrede yaşayabilmek adına yasal haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğimizi Didim halkına saygı ile duyururuz.” denildi.

Bu haber 994 kez okundu.
bir kap su
Gündem - 15:26 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

28 Eylül 2020 PAZARTESİ
17°
 • SAL 32.7°
 • ÇAR 28.4°
 • PER 26.6°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]