28° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Didim’den Milaslı İşçilere Destek “Dayanışma Yaşatır!”

Didim Haberleri - Ağustos 17, 2020 23:09 A A

Didim’den Milaslı İşçilere Destek “Dayanışma Yaşatır!”

Muğla ;Milas’ta Kömürcüoğlu/ Çınartaş şirketi  tarafından  salgın döneminde, mesaisiz çalışma,  iş sağlığı ve güvenliği endişesiyle, seslerini duyurabileceğini düşündükleri DİSK’e bağlı Nakliyati İş sendikasına üye olmaları ve koşullarla ilgili talepleri üzerine işten çıkarılan işçilerin 17 Mayıs 2020 günü nden bu güne devam eden ve 92. gününe giren direnişine destek olmak için Milas Dayanışma Platformunun basın açıklamasına Didim’den de destek amacıyla katılım oldu.

Milas Atapark’ta  düzenlenen basın açıklamasına DİSK Nakliyat İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Ali Özçelik, HDP Ankara Milletvekili Filiz Keresteçioğlu, Tüm Emekliler Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Haydar Pınarbaşı, Tüm Emekliler Sendikası Milas Şube Başkanı Mustafa Ali Demirci, Milas’taki, siyasi parti ve STK temsilcileri, işten atılan işçiler ve aileleri Didim’den ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar katıldı.

Açıklamada Sendika genel merkez yöneticisi Ali Özçelik, çalışanlara yönelik baskı ve haksızlıkların  artarak devam ettiği dönemde  Milas’ta tüm yasa ve  genelgelere rağmen işten çıkarılan üyelerinin yeniden işlerine dönene kadar mücadeleye devam edeceğiz ve  haklarımıza sahip çıkacağız” dedi.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu  “yapılan bu haksızlığa karşı meclis soru önergesi vererek işçilerin mücadelesi destek” vereceğini belirtti.

Milas Dayanışma Platformu adına hazırlanan basın açıklamasını Tüm Emekliler Sendikası Milas Şube Başkanı Mustafa Ali Demirci  gerçekleştirdi.

Demirci Açıklamasına; “13/Ağustos/1926  FİDEL CASTRO

“Diğerleri lüks otomobillere binsin diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarıyla yürümek zorunda? Diğerleri 70 yıl yaşasın diye neden bazı insanlar 36 yıl yaşamak zorunda? Diğerleri müthiş derecede zengin olsun diye neden bazıları berbat bir şekilde yoksul olmak zorunda? Ben, bir parça ekmeğe bile sahip olamayan dünya çocuklarının adına konuşuyorum diyor.” diyerek başladı

Tüm Emekliler Sendikası Şube Başkanı Mustafa Ali Demirci  ; “Bizde bugün Kömürcüoğlu/Çınar taş şirketi tarafından  işinden aşından ekmeğinden edilen işçiler ve gelecekleri karartılan onların çocukları ile el ele yan yana olmayı temel alan bir dayanışmayı tüm emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokrasi güçleriyle birlikte örmek adına burada bulunuyoruz.

92 gündür direniş alanından ses veren nakliyat iş üyesi işçilere ses olmak,sesini yükseltmek, direnişi büyütmek adına bir aradayız. Verdiğiniz mücadele emek ve demokrasi mücadelesinde bize güç veriyor, geleceğe umut oluyor .Dayanışma platformu olarak direnişi selamlıyoruz.

Milas dayanışma Platformu Kömürcüoğlu/ Çınartaş şirketi tarafından işinden ekmeğinden aşından edilen işçilerle dayanışma amaçlı olarak kurulmuştur. Hedefi direnişi yerelde ve genelde kamuoyuna duyurmak ,direniş süresince işçiler ve aileleriyle maddi ve manevi konuda dayanışma içinde olmaktır.

DİSK Nakliyat-İş üyesi 11 işçinin AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kömürcüoğlu/ Çınartaş endüstrisine ait işletme önündeki direnişleri 92. Gününde devam ediyor.

Muğla Milas’ta Kömürcüoğlu Grup’a bağlı Çınartaş Endüstri’de çalışan maden taşıma işçileri, çalışma koşullarının ağırlığı, ücretlerin düşüklüğü, işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası’na üye oldu. İşten çıkarma yasağının olduğu dönemde 11 işçinin tazminatsız bir şekilde işten çıkarılması üzerine işçiler anayasal hak olan sendikaya üye olma haklarına sahip çıkmak, haksız bir şekilde atıldıkları iddiasıyla işlerine geri dönmek ve insanca yaşayabilecekleri ücret ve çalışma koşullarını sağlamak için iş yerlerinin önünde direnişe başladı.

Bunun üzerine işveren “Çalışırsanız bu koşullarda çalışın yoksa sizi işten çıkartırız” dediği gibi  SALGIN SÜRECİNDE İŞÇİ KIYIMI yapmıştır. Hatta bu kıyımı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle  işten çıkartmalar yasaklanmasına rağmen  yapmıştır. Bunun üzerine 17 Mayıs gününden itibaren DİSK Nakliyat İş sendikası  üyesi işçiler işyeri önünde direnişe başlamışlardır.

Nakliyat İş sendikası  ilk adım olarak Milas adliyesine arabuluculuk başvurusunu yapmış ancak görüşmelerde bir sonuç alınamamıştır. Sendika Genel Başkanı ve CHP Milletvekili Süleyman Girgin tarafından  işverenle  görüşmeler yapılmış  Ancak görüşmelerden bir sonuç alınamamıştır.

İşveren,  işçileri  28.05.2020 günü önce noter kanalı ile 4857 Sayılı İş Kanununun 25/2. Fıkrasına göre tazminatsız olarak işten çıkarma ile ilgili noter kanalı ile ihtarname göndermiş daha sonra SGK’na çıkışları bildirilmiştir

İşten çıkarma yasağını bulunduğu bir  dönemde işverenin  yasa, hak, hukuk tanımaz tutumu karşısında Milas Cumhuriyet Savcılığına ve İş-Kur Müdürlüğüne sendika avukatı Tacettin Çolak tarafından  gerekli başvurular yapılarak sendika üyesi işçiler için  29/05/2020 tarihinde işe iade davaları açıldı.

Kömürcüoğlu ismi, 18 Şubat 2019’da meydana gelen iş cinayetinde üç işçinin hayatını kaybetmesinin ardından görülen davadaki aleni korumacılıkla zihinlere kazınan bir isim. İŞ cinayetinde ölen işçiler “Dikkat göçük olabilir” yazısı altında çalıştırılmış ve söz konusu iş cinayetinin olması adeta beklenmişti.” dedi.

Açıklamasına ; “Bugün Kömürcüoğlu/Çınartaş direnişinin 92 günü Dayanışma platformu olarak sendikal hakları, ekmekleri ve onurları için direnen Kömürcüoğlu/Çınartaş işçilerinin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Sendikalı olmak anayasal bir haktır ama Çınartaş işvereni işçilerin anayasal  haklarını yok sayarak onları kapı dışarı etmiştir. Pandemi sürecinde sözde işçi çıkartmak yasaktı ve bu yasak süresince ne yazık ki  Çınartaş’ta işçiler atılmıştır. Ama şu unutulmasın işçiler işlerine sendikalı ve örgütlü olarak geri dönecekler ve haklarını almadan geri adım atmayacaklardır.  Biz dayanışma platformu olarak Nakliyat iş sendikasının direnişini ve  mücadelesini  kendi mücadelemiz olarak görüyoruz ve öyle sahipleniyoruz maddi manevi her türlü desteği vereceğiz. Buradan Çınartaş işverenine sesleniyoruz. İşçilerin anayasal ve yasal haklarına saygı duyun. Çünkü biz  Halkız, haklıyız ve  kazanacağız.”

Basına verdiği demeçte “işçilerin sendikal haklarına saygılıyım” diyen İşveren işçilerin bu haklı ve yasal taleplerine saygı duymalıdır. Bir an önce  sözleşme görüşmelerine başlamalıdır.”diyerek sürdürdü.

DAYANIŞMA YAŞATIR

Tüm Emekliler Sendikası Şube Başkanı Mustafa Ali Demirci  basın açıklamasının son bölümünü; “Kömürcüoğlu Grup İşletmelerinden Çınartaş’ta Anayasal  ve Yasal Haklarını Kullanarak Disk/Nakliyat-İş Sendikasına Üye Olan İşçilerden 11 İşçi, Kıdem-İhbar Tazminatları Ödenmeden ve  İşsizlik Ödeneği  Alamayacak Şekilde İşten Çıkartılmış, Başka Bir Yerde de İş Bulmaları da Engellenmiştir.    Dayanışma platformu olarak Tüm Milas halkını işçilerle dayanışmaya çağırıyoruz.

Üretenlerin karar gücü olduğu, emeğin ve emekçilerin özgürleştiği, iş cinayetlerinin önlenebildiği sömürünün son bulduğu sendikal hak ve özgürlüklerinin geliştiği bir çalışma yaşamı birlikte ortak mücadele ile örmek olasıdır. İktidarın bizleri ayrıştırma politikalarına karşı yan yana omuz omuza mücadele etmeliyiz. Gün birlik ve dayanışma günüdür.

Yaşasın Çınartaş işçilerinin haklı ve onurlu mücadelesi,  Yaşasın Nakliyat İş Sendikası,  Yaşasın işçilerin birliği, İşçilerin birliği sermayeyi yenecek. İş ekmek yoksa Barış’da yok!” diyerek tamamladı.

 

 

 

 

Bu haber 442 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 23:09 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

22 Eylül 2020 SALI
28°
 • ÇAR 32.4°
 • PER 32.8°
 • CUM 31.2°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]