25° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Didimli Restoran İşletmecileri Süreci Değerlendirdi

Didim Haberleri - Mayıs 17, 2020 13:17 A A

Didimli Restoran İşletmecileri Süreci Değerlendirdi

Didim Ticaret Odası restoran işletmecileri Video Konferans ile bir toplantı gerçekleştirerek normalleşme sürecini değerlendirdi.

Covid-19 pandemi krizinde salonlarını kapatan, sadece paket servis hizmeti veren restoran işletmecileri süreci değerlendirdi. Normalleşme sürecinde uygulanacak adımlar hakkında fikir alışverişinde bulundu, gelecek öngörülerini paylaştı.

İngiltere ve Almanya’dan katılım sağlayan restoran işletmecileri de yaşadıkları ülkelerde pandemi sürecini ve restoranlarda uygulanan kurallar anlattı.  Katılımcılar Almanya’da 15 Mayıs Cuma günü itibariyle açılan restoranların uyguladığı kurallar hakkında bilgiler aldı.

Katılımcıları selamlayarak toplantının açışını yapan Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla sıkıntılı günlerden geçildiğini belirterek herkese geçmiş olsun dileklerini iletti. Daha önce de çeşitli krizler yaşandığını söyleyen Atilla son olarak Rus uçağının düşürülmesi akabinde 2016 turizm sezonunda bir krizle karşı karşıya kalındığını hatırlattı. Bu krizlerin bir kısmının sadece Türkiye’yi bazılarının da bölgeyi etkileyen krizler olduğunu ifade ederek şuan içinde bulunulan durumun tüm dünyayı etkilediğini, Atilla, Kültür ve Turizm Bakanlığının süreçte çok hızlı davrandığını, özellikle konaklama tesislerine uygulanacak sertifikanın önemli olduğunu, bunun insanlara güven vereceğini ve korkuyu alacağını vurguladı.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş herkesin yeni tecrübe ettiği zor bir süreç yaşadığını hatırlattı. Yönetim Kurulunun süreçten en fazla etkilenen işletmelerin görüşlerini almak ve gerekli adımları atmak üzere bu toplantıları yapmaya karar verdiğini ve restoran işletmecileri ile ilk toplantının gerçekleştiğini söyledi.

Süreç içerisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla ilgili mercilerle görüşüldüğünün, yazışmalar yapıldığının altını çizdi. Tüm Türkiye’de sektörün sorunlarının benzer olduğunu ifade ederek, Didim olarak bu süreçten çıkış için katkı sunmak istediklerini söyledi. Alınacak geri dönüşleri yukarıya taşımaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Türk Alman İşverenler Derneği Basın Sözcüsü ve Restoran İşletmecisi Doğan Azman’da katıldı.

Doğan Azman kendilerini toplantıya davet ettikleri için Ticaret Odasına teşekkür ederek,  Dernek başkanı Remzi Kaplan’ın selamını iletti. Zor bir dönem içinden geçildiğini fakat bu durumun böyle davam etmeyeceğini ifade eden Doğan Azman Bugün itibari ile Berlin’in restoranlarının hemen hemen yüzde sekseninin yeniden faaliyete başladığını söyledi. İnsanların korkarak restoranlara girdiğini hatırlatarak hemen eski döneme dönülemeyeceğinin altını çizdi.  Restoranların uyguladığı kurallar hakkında bilgiler veren Doğan Azman masalar arasında 1,5 metre mesafe koyduklarını, yeme içme sektörünün 6:00 – 22:00 saatleri arasında faaliyet göstereceğini, Masa üzerindeki baharatlıkların ve aksesuarların kaldırıldığını, servis yapan çalışanların da maske ile çalıştığını belirtti.

Restoran İşletmecisi Onur Çağlar’ın “Alman Hükümetinin kısa çalışma ödeneğinin kısıtlı faaliyete geçilen bu dönemde ödenmeye devam edip etmediği” sorusuna karşılık Doğan Azman; kısıtlı bir faaliyet gösterebildiklerini, hemen normal cirolara dönülemeyeceğini bilindiği için kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmadığını, bilakis temmuz ayına kadar ödenecek kısa çalışma ödeneklerinin oran olarak da arttırıldığını söyledi.

İngiltere’de restoran işleten Kemal Coşkunçay da 20 Mart tarihinden bu tarafa sadece paket servis hizmeti verdiklerini, süreç öncesi paket servis hizmeti veren bir restoran da olmadıklarını söyledi. Didim’de de restoran işlettiklerini hatırlatan Coşkunçay İngiltere’de kapatılan işletmelere hibe desteği verildiğini, %80 maaş desteği de sağlandığını söyledi. mortgage ödemelerinin durdurulduğunu belediye kiralarının da alınmayacağını ifade etti.

Restoran işletmecisi Müslüm Yağcı sezonluk çalıştıklarını, görüşme sağladıkları İngiliz müşterilerinin temmuz ayında Türkiye’ye gelmeyi umduklarını belirtti. Bu süreçte de yenileme yatırımı yaptıklarını söyledi.

Restoran işletmecisi Murat Almaz da geçen yılın ilk dört ayına oranla bu yıl ilk dört ayda %90 ciro kaybı yaşadıklarını söyledi. Çok büyük ihtimalle %50 kapasite ile çalışılacağını söyledi. eğlence mekanlarında ise sosyal mesafenin nasıl korunacağının ise bilinmediğini ifade etti.  İlçedeki restoranlarında çok geniş salonları olmadığını hatırlatarak verimli bir çalışma planlanması gerektiğini vurguladı. Sağlık ile ticaretin dengede tutmak gerektiğini ama bunun nasıl yapılacağının bilinmediğini söyledi.

Restoran işletmecisi Önder Çevik Altınkum’daki işletmelerin büyük kiralar ödediğini, temmuz ayında hareketlilik başlasa bile kiraları ödemede güçlük yaşanacağını ifade etti. Sezonluk işletmelerin kira ödemeleri hakkında bir düzenleme olmasını istediklerini söyledi.

Başkan Hilmi Erbaş kapalı olan dönemde kira ödemeleri hakkında neler yapılabileceğinin hukuki tarafını inceleyeceklerini söyledi.

Başkan Erbaş süreçteki her adımın yeni tecrübe edildiğini normalleşme adımlarından sonra oluşacak talebin de belirleyici olacağının altını çizdi. İnsanların psikolojilerinin de seyahat etmeye, tatil yapmaya ne kadar hazır olduğunun bilinmediğini ifade etti.

Erbaş bu ve bundan sonra yapılacak toplantılarda konuşulan konuları ve alınan notları hem yazılı olarak ilgili yerlere hem de Maliye Bakanı ile yapılacak toplantıda sözlü olarak ileteceklerini söyledi. Herkese katıldığı için teşekkür etti.

 

Bu haber 238 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 13:17 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

24 Eylül 2020 PERŞEMBE
25°
 • CUM 31.4°
 • CTS 33.0°
 • PAZ 27.4°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]