15° Açık
 • EURO
 • DOLAR

İzlenebilecek 10 Film Önerisi

Kültür Sanat - Nisan 15, 2020 22:04 A A

İspanyol yapımı distopik bilim kurgu gerilim filmi The Platform (El hoyo) Netflix’te geçen ay yayına girdi ve ciddi bir izleyici kitlesi yakaladı.

Film, her biri ikişer mahkûm barındıran çok sayıda kattan meydana gelen fütüristik bir hapishanede geçiyor.

En üst kattan başlamak üzere, çeşitli ender lezzeti barındıran bir platform aşağı katlara doğru iniyor. Ne var ki, insanların açgözlülüğünden bekleneceği üzere, üst katlardakiler yemeklerin çoğunu bitirip aşağı katlardakilere yalnızca kuru kırıntılar bırakıyor.

Mahkûmlardan biri tüm katlara eşit düzeyde yemek dağıtmaya kalkışarak kurtarıcı olmaya karar veriyor. Filmin benimsediği felsefi bilim kurgu bakışı, türün benzer konuları veya önermeleri de ele alıyor.

10. Okja

Parazit, Bong Joon-Ho’nun toplumsal eşitsizliğe değinen tek filmi değil. Hatta Güney Koreli yönetmen konuyu neredeyse tüm filmlerinin bir parçası yapmış. Görünürde, bir kız çocuğuyla evcil hayvanının (laboratuvarda üretilmiş bir “süper domuz”) bu öyküsü kalpleri ısıtan bir arkadaşlık hikayesine benziyor. Ancak aslında önümüze gelen, zenginlerin et ticaretini nasıl yürüttüğü ve kendi sermaye çıkarları için doğayı ne şekilde manipüle etmeye çalıştıklarını anlatan 18 yaş sınırlamalı bir hiciv.

Vuhan’daki gıda pazarlarına bakıldığında (koronavirüsün buradan çıktığı varsayılıyor) film bugün çok daha güncel hale geliyor. Burada zengin Çinlilerin küçük bir kısmı egzotik hayvanların öldürülmesini ve ticaretini faal olarak destekliyor.

Bu yoğun olay örgüsünün yanı sıra bu Netflix filmi Jake Gyllenhaal, Paul Dano ve iki rol birden canlandıran Tilda Swinton’dan gösterişli performanslara da ev sahipliği yapıyor.

9. Cube

Cube mükemmel bir bilim kurgu filmi sayılmaz ama Kanada yapımı bu bağımsız işe özgün Kafkaesk atmosferinden dolayı atıf yapmamak da olmaz. Film, bir kısmına tuzaklar kurulu küp şeklindeki farklı kabinlere kapatılmış kişileri içeriyor. İzleyenler arasında filmi, The Platform’la da karşılaştırılan korku klasiği Testere’nin (Saw) selefi kabul edenler var.

Hikayeyi bugünün standartlarına göre zayıf bulmak mümkün olsa da filmin görüntü boyutu yine de öne çıkıyor. Filmde karakterler, bir matematikçinin her birini kesinlik ve incelikle bizzat inşa ettiği kabinlerden bir kaçış yolu bulmaya çalışıyor.

8. Son Umut (Children of Men)

Alfonso Cuaron’un 2027’de geçen distopik bakışı insan ırkının kısır olduğu bir dünyayı ele alıyor. Bir kadın mucizevi şekilde hamile kalıyor ve toplumun tüm kesimleri art niyetle peşine düşüyor. Clive Owen kadının güvenliğini sağlamaya gönüllü erdemli bir adamı canlandırıyor. Önermesi, Emmanuel Lubezki idaresindeki görüntü yönetmenliği ve Cuaron’un senaryosu çağımızın bu klasik filmini izlemek için geçerli sebep.

Bu filmdeki yenidoğan bebek pek çok yönüyle toplumun hayatı veya yeniden doğuşuna dair bir metafor. Biraz zorlama olabilir ama The Platform’daki çocuk unsuru da umudun bir sembolü gibi görünüyor. Kahraman bu kutsal çocuğun toplumu değiştirmesi için yalnızca bir rehber.

7. Metropolis

Bilim kurgu filmlerinin atası, Alman yapımı bu sessiz film zamanının alabildiğine ilerisindeydi. Aynı şekilde 2027’de (gösterim tarihinden 100 yıl sonra) geçen Metropolis, varlıklı bir işadamının oğluyla bir işçi sınıfı önderinin arasındaki romantik ilişki ve sanayi toplumundaki sınıf mücadelesinin uçları arasında köprü kurma çabalarını konu alıyor. Karışımın içinde çılgın bir mucit ve bu distopik dünyanın kontrolünü ellerine almaya çalışan robotik icatları da var.

Fritz Lang’ın yönettiği vizyoner filmin mirası, bir karakterin eşitsiz bir toplumu yöneten otoriter bir sistem karşısında halkının kurtarıcısı olmaya karar verdiği çok sayıda bilim kurgu filminde yaşamaya devam ediyor.

6. Dünyanın Son Günleri (Los Ultimos Dias)

Los Ultimos Dias, namı diğer Dünyanın Son Günleri, ofisinde kapalı kalmış bir adamın dünyanın sonu olması muhtemel bir olayla başa çıkma çabasını anlatan İspanyol yapımı bir film. “Bertaraf olmuş gezegendeki yalnız kurtulan” konusu, tür içinde etiket haline gelmiş olsa da bu film ayıracağınız zamana değer, özellikle de The Platform’un tuhaflıklarından keyif aldıysanız.

Yönetmenliği iyi yapılmış ve özel efektler Hollywood yapımı olmayan bir film için hatırı sayılır seviyede. Baş karakterin olaylardan önce sevgilisiyle kavga etmiş olmasıyla kıyamet-sonrası önermeye insani bir boyut da kazandırılmış. Dolayısıyla şimdi, bu distopik atmosferden kurtulmak onu sevdiği insanla da yeniden bir araya gelmeye yönlendiriyor, tabii hayattaysa.

5. Ay (Moon)

Yalnızlık, felsefi bilim kurgu filmlerinin ana konularından biri ve Ay (Moon) bunun timsali. Diğer çok sayıda bilim kurgu ana karakterine benzer bir şekilde Ay’ın baş karakteri Sam Rockwell de görevinin, hayattaki amacının ve nihayet varoluşunun ardındaki nedeni bulmaya çalışan bir astronot.

Rockwell, Ay’ın ücra bir köşesinde konuşlandırılmış, nihayetinde bulunduğu yerde yalnız olmadığını fark eden (bu dönüm noktasını açık etmek büyük spoiler olurdu) bir astronotu hatırı sayılır şekilde canlandırıyor. Duncan Jones’un ilk yönetmenlik denemesi olan film, bilimsel gerçekçiliğe iyi temellendirilmiş yaklaşımıyla beklenmedik bir sürpriz olmuştu. Jones buradaki diğer başarısını diğer filmlerinde sürdüremedi ama an itibarıyla Ay’a devam niteliğinde bir çizgi roman üstüne çalışıyor.

4. Gün Işığı (Sunshine)

Danny Boyle’un bir önceki filmle aynı damardaki filmi Gün Işığı (Sunshine), Güneş’i tekrar ateşleme görevini üstlenmiş bir grup astronotu ele alıyor. Astronotlar, yıldızlararası yolculukları sırasında bir kazaya uğruyor ve Güneş’in “neredeyse doğaüstü” tesiri davranışlarını etkiliyor.

2001: A Space Odyssey ve Solaris gibi klasiklerin etkisi açıkça görülüyor ama Boyle, insan ruhu üzerine o kadar özgün bir hikaye yaratıyor ki filmin kendi başına da tuttuğu hatırı sayılır bir yer var. Payına düşen aksiyon sahnelerini de içeren film, yalnızca akıl durgunlaştıran felsefeden ibaret değil.

3. Gökdelen (High-Rise)

Tom Hiddleston’ın başrolde oynadığı film, The Platform 1970’lerde geçseydi, olacağı film. Bir hapishane yerine mekan kurgusu her türlü konforla bezeli bir bina. Bina öyle bir ütopya ki sakinleri nadiren dışarıya adım atıyor ve yavaş yavaş binayla bir tür parazitik ilişki geliştiriyor.

Binanın altyapısı çökmeye başladığındaysa kaos meydana geliyor. Aynı The Platform gibi, Gökdelen (High-Rise) de metaforik bir yolla bizi kaynakların fazla kullanımının biz insanlar üzerindeki başa çıkılamaz sonuçlarına karşı uyarıyor.

2. Elysium: Yeni Cennet

Avatar’ın gişe rekorlarını kırdığı sene, Güney Afrikalı yönetmen Neil Blomkamp, insanlar ve uzaylılar arasındaki ırk ilişkilerini konu alan buluntu (found-footage) filmi Yasak Bölge 9 (District 9) ile radar altında da kalsa birinci sınıf bir çıkış yakalamıştı. Apartheid rejimiyle paralellikler taşıyan film, bilim kurgu türünde sınıfsal eşitsizliği ele almanın tanımını baştan yazmıştı.

Blomkamp bu işinin üzerine benzer konuları ele alan bir de aksiyon gerilim filmi ekledi. Elysium: Yeni Cennetı’in (Elysium) başrolündeki Matt Damon, kıyamet sonrası bir Dünya’da yaşayan ve imtiyazlı elitlerin yaşadığı dünya dışı bir cennet olan Elysium’a ulaşmaya çalışan bir adamı canlandırıyor. Bu belki de gerçekten gezegenimiz yaşanamaz hale gelirse gerçekleşebilir, zira uzay yolculuğu muhakkak pahalı olacaktır.

1. Kar Küreyici (Snowpiercer)

The Platform yayımlanır yayımlanmaz internetteki tartışmalarda giderek sıklaşan şekilde bir başka Bong Joon-Ho bilim kurgu filmi Kar Küreyici’ye (Snowpiercer) benzetildi. İki film pek çok yönleriyle benzer. Renk paletleri birbirine benzer ve imtiyaz sahibi olmayanlar sıklıkla açlıktan ölmek üzere resmediliyor. Zenginler en iyi yemekleri yerken yoksullar gerçekliğin bağrında hayatta kalmak için hamamböceği yemeğe zorlanıyor. Öte yandan iki film yalnızca eşitsizlikte değil, iyimserlikte de ortak.

Chris Evans’ın oynadığı baş karakter de, hiç durmayan bir treninin ilerlemeye devam etmesi için yoksulları kullanan bir sistemi yıkmak amacıyla bir yöntem geliştirmeyi hedefliyor. Aynı The Platform’daki hapishane gibi trenin de zenginlerin zevk ve sefa içinde yaşadığı vagonları var. Nihayetinde iki filmde de izleyici umudun ve başkaldırının sembolü olarak birer genç kızla karşı karşıya kalıyor. İki filmde de baş karakterlerin başarılı olup olmadıkları tartışmaya açık olsa da sistemi değiştirmek için ellerinden geleni yaptıkları açıkça ortada.

Bu haber 1502 kez okundu.
bir kap su
Kültür Sanat - 22:04 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
15°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]