20° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Kadınlar İsyanda

Didim Haberleri - Temmuz 22, 2020 19:41 A A

Kadınlar İsyanda

Muğla’da öldürülen Pınar Gültekin’in ardından Didim Kadın Platformu  ortak bir açıklama  yaparak 6284 sayılı yasanın kaldırılması ve İstanbul sözleşmesinin feshine yönelik çalışmaları kınarken kadın dayanışmasının  önemine vurgu yaptı.

Eğitim Sen Didim Temsilciliği önünde platform adına yapılan açıklamayı Eğitim Sen yöneticisi Belkıs Kahraman okudu.

Kahraman konuşmasına;  “Konuşmamı maalesef umut dolu bir söylemle açamayacağım.”diyerek başladı.

“Her yeni güne taciz, tecavüz ya da kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Malumunuz bu ülkede yıllardır kadınlar ve çocuklar şiddet görüyor ve öldürülüyor. Aslında  ülkemizin geleceği de öldürülüyor . Ve bizler bu duruma kayıtsız  kalamayız. Sorarım sizlere; her gün bir kadının gülüşündeki ışığın sönmesine şahit mi olacağız ?

Aramızdan biri daha Pınar Gültekin’ imiz 27 yaşında yaşamının baharında gencecik bir kadındı. Hayatı sistemin yarattığı  taerkil,cinsiyetçi, zorba bir erkek tarafından elinden alındı.

Bıktık ! Artık yeter!

İsimler değişiyor ama olaylar hep aynı.  Erkek arkadaş, eski sevgili,eski eş, baba, erkek kardeş,yoldan geçen biri….  Çekin kadınların üzerinden şu kanlı ellerinizi!

Bugün burada “İstanbul Sözleşmesi uygulansın” söylemiyle bir aradayız. Bununla beraber birkaç hususa daha değinmek istiyoruz.

İstanbul Sözleşmesi;

Peki nedir bu İstanbul Sözleşmesi ?

İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik; psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, tecavüz,

zorla evlendirme, kadın sünneti, kürtaja zorlama, zorla kısırlaştırma, tecavüz ve taciz dahil

cinsel şiddet olmak üzere şiddetin tüm türlerini içeriyor.

Şunu bilelim ki; Türk Ceza Kanunu’nda “kadına yönelik şiddet” diye bir suç yoktur. İfade edilen ve kadınların sıkça maruz kaldığı fiziksel şiddet, kasten yaralama, tehdit, hakaret ve şantaj suçları kalıcı infaz indirimi kapsamına alınmıştır.

Hangi kültür, eğitim, gelir düzeyi ve statüye sahip olursa olsun kadına yönelik erkek şiddeti, tüm kadınları ve kız çocuklarını tehdit eden, en yaygın insan hakkı ihlalleri içinde yer alır. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet konusunda elimizdeki en önemli araçlardan biridir.

Biz kadınlar hep birlikte İstanbul Sözleşmesinin etkin bir şekilde uygulanması için sesimizi yükseltirken, Cumhurbaşkanı’ndan gelen “halk istiyorsa kaldırın” söylemi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin  derinleşmesine ve kadına yönelik şiddetin artmasına neden olacaktır.

Biz kadınlar toplumun  yarısı ve hayatı yeniden yaratanıyız. Şantajla sürdürülen evlilikler istemediğimiz gibi, kız çocuklarımızın bizim kaderimizi yaşamasını  ve  erkek çocuklarımızın da şiddetle büyüyüp, bize uygulamasını istemiyoruz. Ama bugün ısrarla iktidar tarafından az önce bahsettiğim İstanbul Sözleşmesi’nin 6284 Sayılı Kanunu’nun kaldırılması isteniyor.

Oysa;

Sadece Haziran ayında 27 kadın cinayeti işlendi. Emine Akbulut’un ölmek istemiyorum çığlığı,

Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez şikayet etmesine rağmen öldürülmesi, Nurtaç Canan’ın kendi kanıyla failinin ismini yazması, ve son olarak 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in katledilmesi, daha ismini sayamadığım nice erkek şiddeti mağduru kadınlar için gerekli önlemlerin alınması gerekirken ısrarla bu yasanın fesh edilmeye çalışılması akıl tutulması değil de nedir ?!

Toplumda son 15 yılda  kadın cinayetlerinin bu kadar yaygınlaşması ve meşrulaştırılmaya çalışılması kabul edilemez !” olduğunu belirten Belkıs Kahraman konuşmasını “Öfkeliyiz, kızgınız.” diyerek sürdürdü.

Eğitim Sen yöneticisi Belkıs Kahramankonuşmasını şöyle sürdürdü; “İstanbul Sözleşmesi şarttır.

İnfaz Yasasıyla ilgili ise; AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz yasası düzenlemesiyle çocuklara yönelik cinsel istismara da af geldi. Çocuğa ve kadına yönelik cinsel suçların önüne geçilmesi için genelgeler yayınlayıp, ardından cinsel suçlara af getirilmesi asla kabul edilemez!

Bu yasanın bedelini kadınlar ve çocuklar ödememeli.

Düşünce suçlarında infaz indirimi olmazken, uyuşturucu ve cinsel suçlarda indirim yapılması toplum vicdanında iyileştirilemez yaralara neden olup, hukuka ve iktidara olan güveni yok etmiştir.   İktidar ortakları, kendileri için tehlikeli gördüğü insanları affetmiyor ama vatandaşın güvenliğini tehdit eden suçluları affediyor. Bunu bizim aklımız almıyor ve hiçbir zaman da almayacak !!

Çocuk istismarıyla ilgili olarak ta Çocuk tecavüzlerini meşrulaştırmak insanlık suçu olmasına rağmen; Ne yazık ki ülkemizde her geçen gün kadınlara ve çocuklara yönelik tehdidin boyutu artmaktadır !

2016’dan beri 4 yıldır hükümet, çocuk istismarı faillerini ‘evlilik affı’ adı altında salıvermek için “tecavüzcüsüyle evlendirme” yasasını çıkarmaya çalışıyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz edip,  “namus temizleme” gerekçesiyle tecavüzcüsüyle evlendiriliyorsa, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur. diyor.

Her seferinde kadınların ve kadın örgütlerinin müdahalesiyle durdurulan bu yasa tasarısı, meclis gündemine yeniden getirilmeye hazırlanılıyor.

Şimdi sorarım sizlere bu yasa tasarısı kimi koruyor, kimi cezalandırıyor?

Tecavüzcüleri koruyor , cinsel istismara uğramış çocuklarımızı cezalandırıyor. Dünyada çocuğa yönelik cinsel istismarda 3’üncü sıradayız.

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, 2002’den bu yana 18 yaşın altında tam 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan kız çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti.” dedi.

Kahraman’ açıklamasının son bölümünde de; “Bakanlık tarafından duyurulan bu veriler bile bu topraklarda yaşanan çocuk istismarı vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu gösteriyor. Üstelik bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzüdür.

Bizler yılmadan bu yasa tasarısının iptali ve çocuklarımızın geleceği için sonuna kadar meclise getirilen veya gelecek olan kadın düşmanı yasaların takipçisi olacağız.

Edip Cansever’in de dediği gibi; “Gökyüzü gibi birşey bu çocukluk, hiçbir yere gitmiyor.” Bizler de kadınların çocuklarımızın  gökyüzünü son nefesimize kadar koruyacağız !!

Yaşasın kadın dayanışması. Yaşasın kadın hakları mücadelemiz.” diyerek  açıklamayı tamamladı.

 

Bu haber 479 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 19:41 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

15 Ağustos 2020 CUMARTESİ
20°
 • PAZ 36.9°
 • PTS 36.9°
 • SAL 38.0°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 09
  DİDİMLİ KADININ KARANTİNA GÜNLERİ
  DİDİM GERÇEK GAZETESİ’NİN HABER/RÖPORTAJ Ertan YURDERİ          & Candan ….     4 günlük karantina günlerini İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsündeki yurtta kalarak yaşayan Didimli Candan arkadaşımızla yaptığım telefon görüşmesinden bazı önemli noktaları sizlere aktarmak istiyorum… ” … Almanya’dan Didim’e dönmek üzere THY uçağına binmiştim. Uçakta 60 kişi vardı, bizleri mümkün olduğunca […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]