24° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Tuhaf bir “Anneler Günü” kutlaması; “Tek gün değil, her gün!..”

Didim Haberleri - Mayıs 10, 2020 00:15 A A

Tuhaf bir “Anneler Günü” kutlaması; “Tek gün değil, her gün!..”

Yıllar yılları kovalayıp yaş kemale doğru ilerledikçe şu “gün kutlamaları karşıtlığım” daha fazla artıyor… Sebebini de tek tek anlatayım isterseniz…

Birincisi;  “gün” kutlamalarının hemen hepsi ithal edilmiştir. İkincisi;  hepsi ticari rant aracı olarak kullanılmaktadır… Üçüncüsü de “anne”, “baba”, “sevgili”, “kadın” gibi kavramlar bir güne sığdırılamayacak kadar “kutsal” kavramlardır…

Bu “kutsal” kavramlar “ticari araç olarak kullanılması sizce ne kadar doğrudur?

Tüm “gün”lerin ithal olduğunu söylemiştim ya… Şimdi hepsini tek tek ve kısa kısa inceleyelim isterseniz…

“14 Şubat Sevgililer Gününün aslı “Saint Valentine Day”dir… M.S. 469 yılında Papa Gelasius, papaz Valentin‘i ‘Aziz’ (Saint) , 14 Şubat’ı da “Saint Valentine Günü ilan etmiştir. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmış, daha sonra Batı medeniyetlerinin dayatmasıyla “Sevgililer Gününe dönüşmüştür… Türkiye’ye gelişi 1980’li yılların ilk yarısında… 1981 yılından bu yana Türkiye’de her yıl kutlanmaya başlanmıştır.

8 Mart “Dünya Kadınlar Gününün hikayesi ise biraz uzun ve üzücü…

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamış,  polisler işçilere saldırmış ve işçiler fabrikaya kilitlenmiş, arkasından da çıkan yangında işçiler fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can vermişti. 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirmiş ve öneri oybirliğiyle kabul edilmiş.

Daha sonraki yıllarda belli bir tarih saptanmamış, fakat her zaman ilkbaharda bu olay anılmaya başlanmış… Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Bolşevik Devrimi’nin önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirilmiş. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlenmiş. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme gelmiş. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etmiş.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.

Önce “Anneler Gününü anlatıp, en son olarak da “Babalar Gününe gidelim…

Aslında anneler için yapılan kutlamalar, doğurganlık özelliği nedeniyle asırlar öncesi Sümerler’e kadar uzanıyor.

Annelik, ilk çağların ardından günümüze Kybele, Rhea gibi birçok yerel, dönemsel kişilerle birlikte doğurganlık niteliği ve doğanın uyanışını sembolize ederek bahar mevsimiyle özdeşleşti.

İngilizler, 1600’lü yıllarda “Annelerin Pazarı” adı kutlamalar yapıyorlardı kendi aralarında… Hristiyanlığın Avrupa’da yayılmasından sonra bu kutlama, “Anneler Kilisesi”ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali, “Annelerin Pazarı” kutlamalarıyla birleşti.

Anneler Günü” ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Boston’da yürüyüşle kutlandı.

Philadelphialı Anna Jarvis, annesinin ölüm tarihi mayıs ayının ikinci pazarının “Anneler Günü” kutlanması için 1907’de kampanya başlattı.

Bir sene sonra bu gün Philadelphia’da ulusal olarak kutlanmaya başlandı. Anneler Günü, 1911’de hemen her ülkede kutlanmaya başlandı. ABD Başkanı Wilson, 1914 yılında resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarını “Anneler Günü” duyurdu.

Peki ilk “Anneler Günü Türkiye’de ne zaman kutlandı diyecek olursanız… Onu da anlatalım…

1893 harbi kahramanlarından Nene Hatun, Osmanlı-Rus savaşında bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşmuştu. İlk çocuğu Nazım’ı ve sonradan doğan 2 oğlunu 1. Dünya Savaşı’nda şehit veren Nene Hatun, yakalandığı soğuk algınlığı ve zatürre nedeniyle kaldırıldığı hastanede 22 Mayıs 1955’te vefat etti.

Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde mayıs ayının ikinci Pazar günü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘’Anneler Günü’’ olarak kutlanması kararı verildi. O yıl yılın annesi olarak 93 harbi kahramanı, 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun seçildi.

Ve nihayet en son “Babalar Gününe sıra geldi…

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmişti.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemişti. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının “Babalar Günü” olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştı. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmişti.

Türkiye’ye de bunun gelmesi uzun sürmedi… 70’li yıllardan ikinci yarısından bu yana Türkiye’de de kutlanır hale geldi…

Yukarıda da kısa da olsa kutlanma nedenlerini öğrendiğiniz bu kavramlar ticari kazanç günlerine dönüşmüş yıllar içinde…

İyi, hoş da; Anne, baba, sevgili ya da kadınlar sadece bir gün mü hatırlanmalı, onlara sadece bir gün mü çiçek veya hediye“ler verilmelidir?.. Bu biraz yapay bir sevgi ve menfaate dayalı bir ilişki olmuyor mu?

Yani sevdiklerini “1 gün hatırla, 364 gün unut!..”

İşte ben, buna karşıyım.

İnsan sevdiği bir kişiye sevgisini göstermek için tek bir güne mi ihtiyaç duymalı? Ben;  “Anne”, “Baba”, “Sevgili”, “Kadınlar” günlerinin yılın bir tek günü olarak değil, hemen her gün ve hatta her an hatırlanması gerektiğine inananlardanım…

Ancak bu hatırlamalar ve hatırlatmalar sömürü düzenine hizmet etmemeli, insanları tüketmemeli, biraz duygusal olmalı, cepleri yakmamalı, kredi kartı mağdurları yaratmamalıdır….

Bu vesile ile doğurmuş, doğurmamış; doğurduğunu bağrına basmış, doğurduğunu bağrına bile basamamış, doğurmadığını bile bağrına basmış .. kendi anne olan, vicdanı anne olan, ruhu anne olan bütün kocaman yürekli kadınlara ..  ve bir evlada anne gibi şefkatle sarılabilen adamlara selam olsun .. gidenler nur olsun .. kalanlar sağ olsun… ANNELER GÜNÜ“nüz kutlu olsun!..

 

Bu haber 343 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 00:15 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

20 Eylül 2020 PAZAR
24°
 • PAZ 31.2°
 • PTS 31.4°
 • SAL 33.2°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]