12° Açık
 • EURO
 • DOLAR

“Türkiye’yi Tarıma Dayalı Ekonomi Ayağa Kaldırır!”

Didim Haberleri - Haziran 13, 2020 23:25 A A

“Türkiye’yi Tarıma Dayalı Ekonomi Ayağa Kaldırır!”

Yaklaşık 1 yıl önce başlayan ve 1 Haziran 2020 günü tüm kuruluş evraklarını resmi kurumlara teslim ederek oluşumunu tamamlayan Yeni Yol Partisi Genel Başkanı Hasan Güral,Didim ziyaretleri sırasında gazetemize çok özel açıklamalarda bulundu.

Ülke ekonomisindeki  daralmanın çözüm yolları, Seçim sitemi, eğitim politikaları, emeklilik sistemi,yargı ve adalet sistemi, basın ve medya sektörünün sorunlarının çözüm yolları   ve ülkenin geçimi ve dış politika ile ilgili parti programındaki bir kısım bilgileri paylaştı.

Genel Başkanı Hasan Güral  aldıkları prensip kararından dolayı özgür olarak görmedikleri ulusal basında şimdilik kaydıyla yer almayacaklarını, yerel basının güçlenmesi ve seçmenlere ulaşma konusunda çok önemli bir argüman olarak gördüklerini belirtti ve partinin resmi kuruluşunun tamamlanmasının ardından ilk kez Didim Gerçek Gazete ile görüştüğünü belirtti ve “seçim çalışma yöntemimiz ve ilkemiz yüz yüze görüşüp tokalaşamadığımız hiç kimseden oy istemeyeceğimizdir bu nedenle ana akım medya dediğimiz kurumların da asıl beslenme yerlerinin yereldeki basın olduğunu biliyoruz.Bu kurumların sesinin kesilmesi gazetecilerin tutuklanması ya da özgürce halkın sesini yansıtamaması ekonomik koşullardan da olayı değil adalet sisteminin önüne geçen bazı  uygulamalar olduğunu bağımsız yargının yeniden tesisi edilmesinin ardından gazetecilerinde özgür ve bağımsız olarak görevlerini yerine getireceğinden emimim” dedi.

41+1 ilde teşkilatlanmayı tamamladıklarını, üç ay gibi kısa sürede kongrelerini yaptıktan sonra, 2020 sonundan itibaren yapılacak seçimlere katılma hakkı elde ettiklerini belirtti ve ” iktidar olduğumuzda ilk işimiz seçim sistemini değiştirmek, baraj sistemini tamamen ortadan kaldırmak ve ülkeye hizmet etmek amacıyla kurulan  ve yasal prosedürleri yerine getiren tüm partilerin genel başkanlarının mecliste temsil edilmesini sağlayacağız ve mevcut meclis sayısını da 300’e düşüreceğiz. Seçimlerde vatandaşın tercihinin çok azbir kısmını almış olsa da partilerin demokrasinin bir gereği olduğu fikrinden yola çıkarak temsillerini sağlayacağız ve görüşlerini dikkate alacağız.

Eleştiriye, espriye, mizahı ciddiye alıp vatandaşın bize ulaşmasının kanallarından birinin de yerel ya da ulusal basın ve sanattan geçtiğini bilecek kadar hoşgörülü olacağız. Yani devlet vatandaşıyla barışık olacak, korku iklimi yaratarak vatandaşın gözündeki saygınlığının kazanılamayacağı günümüzde çok açık görülüyor. ” diyen Genel Başkan Güral , Eğitim sisteminde ilkokul ve orta okuldan sonra öğrencilerin mesleki yönlendirmesine dikkat edeceklerini   ve eğitimcilerin  pedagojik değerlendirmeleri öğrencinin başarı durumuna göre liseden itibaren  istediği mesleğe kanalize olabilmesi için lise düzeyindeki eğitimlerin tümü meslek tercihine  göre yapılandıracaklarını bu sitemin yerleşmesinden sonra üniversiteler giriş sınavını kaldıracaklarını, YÖK’ün  özünden uzaklaşması nedeniyle lağvedilip üniversitelerin  kendi içlerinden liyakat sistemine göre kendi yöneticilerini seçip eğitim modellerini kendilerinin belirlenmesi yoluna gideceklerini belirtti.

Ülkedeki ekonomik gidişatın asıl sebebinin üretim politikalarından vazgeçilmesi olduğuna dikkat çeken Güral; “Parti programımızda ayrıntılı olarak belirttik,Türkiye ekonomisinin  tek yolu tarıma dayalı  üretim ekonomisine (Yeşil Altın’a !) geçilmesidir, bu tercih ülkenin refah içinde  yaşamasını sağlarken teknolojik ve kültürel gelişimine de büyük katkı sağlayacaktır. Bu geçiş için eğitim sistemindeki mesleki yönlendirme büyük  destek olacaktır yetişen kuşaklar mesleklerini tesadüfen değil bilerek yapmış olacakları için daha başarılı olacaklar. Üniversite düzeyindeki eğitim de ilk iki yılı akademik ve teknik öğretim olduktan sonra sonraki iki yılı tüm meslekler için sahada yapılacak mesleki deneyim ve performansları ile  değerlendirilecekler.  Bu modelle çalışma hayatına giren genç kuşağın mesleğini kamuda ya da kendi adına yapma tercihlerine göre destek verilecek, üretim ofisleri yada yerel  kamu destekli şirketler tarafından alım garantili ürün yetiştirilmesi teşvik edilecek.

Tük toplumunun yaş ortalamasının 63-65 olduğu düşünülürse emeklilik yaşının 50 olarak belirlenmesi en büyük taahhüdümüz, tüm yaşamını halkın ve devletin refahı için harcayanların bu emeklerinin karşılığı bu şeklide bir nebze de ödenmiş olacak. Çalışma süresi içindeki  SGK primleri  devlet denetiminde yeniden üretimle değerlendirilerek  emeklilik zamanında yüksek gelir elde etmiş olacaklar. Emeklilikteki 50 yaş uygulaması yeni kuşağında önünü açıp işsiz kalmamalarının da nedeni  olacak.” açıklamalarında bulundu.

Tüzüklerinde ve programda  parti yönetimiyle ilgili olarak ta  yeniliklerin ve ilklerin uygulanacağını belirten Hasan Göral ; “Genel başkanlık makamı 3’eryıllıkiki dönemden fazla olmayacak. İktidar partisi olma durumunda genel başkanın tercihine bağlı olarak bu sürenin ilk genel seçimlere kadar uzatılmasına  parti organlarının güven oyuyla devam” edebileceği belirtti ve aday belirleme yönteminde  önemli yeniliklerin ve ilklerin olacağı sinyallerini verdi.

Partilerinin politik yelpazenin her hangi bir yerini temsil etmediğini, dolayısıyla vatandaşın kendilerini nerede görmek,istiyorlarsa orada görebileceğini, ancak memleket sevdası ve hizmet şiarıyla başladıkları bu yolda başarının geleceğinden emin olduğunu da belirtti.

Adalet,  bu devletin en önemli güvencelerinden birisidir, hiçbir kurum, kuruluş veya şahsın adalete müdahalesine izin verilmeyeceğini belirti ve vatandaşlar hukuka güvenlerini kaybederlerse  devletlerin geleceği tehlikeye düşer, her şeyden önemli olduğunu bildiğimiz hukuk ve adalet  bağımsız ve tarafsız olması olmazsa olmazımızdır.” Partilerinin amblemindeki Arslan’ın iktidarı ve dirayeti,  Güneş’in ilim, bilim ve aydınlığı,  ve iki yol sembolünün de Adaleti  ve Hukuk’u  temsil ettiği ettiğini  de belirtti.

42 ilde kuruluşlarını tamamladıklarını belirten Genel Başkan Hasan Göral; “Aydın’da ve Didim’de ve bir çok ilçede  bir takım görüşmeleri yürütüyoruz,  kendimizi  Didimlilere daha iyi anlatmak için kısa sürede ilçe  teşkilatımız oluşturacağımız ümit ediyorum.”  dedi.

Didim Gerçek Gazete okurlarına selamlarını ve sevgilerini gönderen Yeniyol Partisi Genel Başkanı Hasan Göral , basının susturulmasının iktidarların sonunun başlangıcı olduğunun da bilincinde olduğunu belirterek yerel başta olmak üzere basına ve gazetecilik mesleğini sahip çıkılmasını istedi.

Bu haber 631 kez okundu.
bir kap su
Didim Haberleri - 23:25 A A
BENZER HABERLER
haber hattı

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HAVA DURUMU

28 Ekim 2020 ÇARŞAMBA
12°
 • PER 21.6°
 • CUM 21.7°
 • CTS 21.9°

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bize hatırlattıkların için teşekkürler Coronavirüs!..
  Dün sosyal medyada güzel bir video paylaşıldı… Ben de ilgiyle ve biraz da farkındalıkla izledim… Video coronavirüs’e  teşekkürle başlıyordu ve devamında bizlere unuttuğumuz bazı ŞEY’leri tek tek  hatırlatıyordu… İşte o videodaki SES’e kulak verelim: “Teşekkürler Coronavirüs. Bizi silkelediğin için!.. Bize daha büyük bir şeye bağlı olduğumuzu gösterdiğin ve düşündürdüğün için!.. Teşekkürler, bize bollukla, sağlıkla, özgürce […]
 • 02
  6 Kilo Uyuşturucu Aydın’a Sokulmadı
  Aydın Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Aydın il merkezinde uyuşturucu madde ticareti ve kullanımını önlemeye yönelik yapılan operasyonda K9 Narkotik köpeği Çayra’nın da yardımıyla uyuşturucu ele geçirildi. 22.03.2020 günü Doğu illerinden aydına yüklü miktarda uyuşturucu madde getireceği istihbaratı alınan  K. İ. isimli şahsın kullanmakta olduğu aracında yapılan yapılan aramada, araçın çeşitli yerlerinde ve […]
 • 03
  Didim’de yalnız yaşayan kadın evinde ölü bulundu
  Didim’de bir kadın evinde ölü bulundu Didim’de yalnız yaşayan  kadın evinde ölü bulundu Olay Yeni Mahalle 825 sokak Yusuf Apartmanı No:4 Kat 1’de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; ailesi yurt dışında yaşayan ve uzun yıllardır Didim’de tek başına  ikamet eden Funda Yıldız’dan (45) komşuları bir süredir haber alamadı. Apartmanda duyulan koku üzerine komşular durumu polise […]
 • 04
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı
  Altınkum Vakıf Tesislerinde Yıkım Başladı Yıkımı Zabıta Durdurdu Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan ve Didimlilerin park olmasını istediği,  ancak halen belirsizliğini sürdüren ve Vakıf Arazisi olarak bilinen yerdeki metruk binalar yıkılmaya başlandı. Gazetemiz e gelen haberler üzerine görüştüğümüz yetkililer metruk binanın bazı hayati tehlike yaratmaya başladığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yıkıma başladıkları söylendi. Didim […]
 • 05
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı
  Didim İmam Hatip Ortaokulu Kapatıldı Didim’de Çamlık Mahallesinde Kurulan Didim imam hatip Ortaokulu ve Yenimahalle’deki pansiyonlu Anadolu İmam hatip Lisesine  talep olamaması üzerine,  Didim İmam Hatip Ortaokulu ile Didim Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  olduğu binaya taşınacak. Geçtiğimiz yıl  200 Kişilik pansiyonu 24 dersliği bulunan liseye yeterli öğrencinin başvurmaması üzerine  okul yeterli  kapasiteye ulaşamadı. Didim’in Y […]
 • 06
  Korona Günlerinde OSB Yeniden mi Hortluyor?
  Didim’de geçtiğimiz yıl Tarım Bakanlığınca yatırım planlarına alınan Didim’de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ve Balık Çiftliklerinin  yapımıyla ilgili Didim kamuoyunun tepkisi ve toplanan 40 bine yakın imzaya rağmen,  AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Didim’de kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sera Bölgesi (OSB) ile ilgili yaptığı açıklamada ilçedeki çevreci tepkileri eleştirdi. Yapılması planlanan  Balık […]
 • 07
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)”
  “SAKIN EV VE ARSA SATMAYIN DİDİM’E OTEL YAPMAYIN(!)” Didim’in fahri hemşerisi Turizmci Hüseyin Baraner’den korona sonrası turizm ile ilgili öngörüler ve tavsiyeleri ve öngörülerinde  “En az beş yıl otel yapmayın” yakarışı ve  ” Arsası, evi, yatırımı olanlar sakın ola yerinizi satmayın” önerisi dikkat çekiyor. Gazetemize de yaptığı açıklamaların dikkat çeken bölümlerinde Baraner,  uzun dönem öngörüleri […]
 • 08
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR !
  400 TEKNE SALDIRI İÇİN GÜN SAYIYOR ! Didim’de kaçak avcılığı ile mücadele edilen deniz patlıcanı olarak bilinen deniz canlısının avlanması ile ilgili olarak avlanmasının 28 Eylül 2020 itibariyle serbest bırakılacağını duyan ruhsatlı tekneler hazırlıklarına başladılar. “Didim Sivil Gelişim Gurubu” bileşenlerinden Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Didim Derneği  adına bilgilendirme paylaşımı yapan  DİHAD yöneticisi […]
 • 09
  “DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
  DİDİM’İN BİR DEĞERİNİ DAHA YİTİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ Dün gazetemize haber olan Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait metruk tesislerde yıkım işlemlerin başlaması üzerine Didim Belediyesi işlemi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Didim Derneği Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması ile söz konusu arazinin Didim’in belleğini barındırdığını ve halen kendilerinin de taraf olduğu […]
 • 10
  AN İTİBARİYLE DİDİM GERÇEĞİ
  Büyükşehirlerden Didim’e kaçış var sanırım. Didim’in en işlek caddesi üzerinde oturuyoruz. Araba plakalarının çoğunluğuna baktığımızda başta Ankara olmak üzere Eskişehir, İstanbul, Çorum vs. gibi plakaların çoğaldığını görüyoruz. Buraya kaçıp gelenlere şunu söylemek istiyorum. Hastanemizin kapasitesi kış zamanlarında bile yetersiz yaz aylarında yaşamış olduğumuz kalabalığı biliyor olmanız lazım. Burası kış aylarında 85 bin nüfusu bile kaldıramıyor. […]